Şişe Kapaklarındaki Mavi Plastikler Tam Olarak Ne İşe Yarar?

şişe kapaklarındaki mavi plastik

Çocukken şişe kapaklarındaki mavi plastik leri çıkarmak için can atardık. Altında “BEDAVA” yazıp yazmadığını görmek için heyecanla çıkarırdık ancak çoğu zaman “TEKRAR DENEYİNİZ” yazısıyla karşılardık.

Bu minik mavi plastik lerin oraya öylesine koyulmuş gibi göründüğüne bakmayın, aslında oldukça önemli bir işlevi var. Bakalım neymiş bu?

Bu yumuşak plastikler bir conta görevi görür. Hani şu hem plastik hem metal versiyonu olan aparatlar:

plastik conta

Nasıl ki bunlar musluktan, borudan su sızmasını önlemek amacıyla kullanılıyorsa şişelerdeki kapak astarları da benzer sebeple kullanılıyor.

Kapağı açıp içindeki sıvıyı kullandıktan sonra tekrar kapattığımızda; astar, yumuşaklığı sayesinde şişe ve kapak arasında sıkışarak hiç boşluk kalmamasını sağlıyor.

şişe kapaklarındaki mavi plastik

Çevirdikçe içe göçerek sızıntıyı önlüyor. Pratik bir vidalama gibi düşünebilirsiniz.

Hava ve neme karşı bir bariyer görevi üstlenmesi sayesinde şişe içindeki sıvının raf ömrünü uzatır.

Sızıntıları önlediği için kritik öneme sahiptir. Şişe kapakları nakliye esnasında gevşeyebilir, sıcaklık değişimi nedeniyle genleşebilir veya büzüşebilir. Eğer bu astar olmasaydı dökülme, bozulma gibi durumlar sık yaşanırdı. Özellikle de içinde madeni yağ, ilaç gibi sıvılar olan şişelerde önemi daha büyüktür.

şişedeki mavi plastik

Gazlı içeceklerde ise gazın çıkışını geciktirebilme özelliği var. Bu yüzden, bir kısmını içtiğiniz gazlı bir içeceği tekrar buzdolabına koyacaksanız bu astarı atmamanızda fayda var.

Kapaklardaki bu disklerin de benzer bir amacı bulunuyor.

Üstelik bu diskler sadece gazlı içeceklerde değil içme sularında bile işe yarıyor. Suyun içtiğimiz halde kalmasını sağlayabilecek her şeyi içinde tutabildiği için suyun tadının yavanlaşmasını önlüyor. Ayrıca bildiğiniz üzere, şişenin daha önce açılıp açılmadığını da gösteriyor.

Artık Neden Kullanılmıyor?

Bu mavi kapakların artık neden kullanılmadığını sizlere aktarmak için Coca Cola ya sorulan bir soruya verilen cevabı paylaşmak istiyoruz,

Soru: PET ŞİŞE KAPAK ALTINDAKİ MAVİ PLASTİK NE İŞE YARIYORDU ? NEDEN KALDIRDINIZ ?

Cevap: Bahsettığiniz mavi plastik ürün sızdırmazlığını sağlayan bir malzemedir. İlerleyen kapak teknolojileri ile beraber tek parca kapak denilen şu an ürünlerimizde kullandığımız kapak türleri ortaya çıkmıştır. Bu nedenle eski contali kapak sadece özel promosyonlarda kullanılmaktadır. 

Kaynak: Webtekno

Youtube kanalımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

TEKNOKODİ

İlgili Yazılar