SpaceX – Crew Dragon 2 Görevi Neden Bu Kadar Önemliydi?

Geçtiğimiz cumartesi günü NASA ve SpaceX, Kennedy Uzay Merkezi'nden Uluslararası Uzay İstasyonu'na 2 astronotu gönderdi. Bu da ilkleri beraberinde getirdi.

Uzaya insan gönderen ilk özel şirket

2002 yılında Elon Musk tarafından kurulan şirket, çok çabuk kendini göstermeye başlamıştı. Tekrar kullanılabilir sistemler geliştiren SpaceX, Falcon roketleri ile sayısız denemeler yapmış ve çok sayıda başarısızlık yaşayarak bugünlere gelmiştir. Roketlerin havalanırken patlamaları, inerken devrilmeleri yada başka bir yere inmesi SpaceX' i daha da hırslandırmış ve daha önce insansız olarak Uluslararası Uzay İstasyonuna erzak götüren SpaceX, cumartesi günü bir ilke imza atarak 2 astronotu 19 saatlik bir yolculuğun ardından başarılı bir şekilde istasyona ulaştırmayı başarmıştır. Peki bu neden bu kadar önemli idi? Gelin bu konuya bakalım.

NASA, uzun yıllar sonra ilk kez ABD den astronot gönderdi.

NASA, Space Shuttle programı ile ABD' den kendi tasarladığı araçlar ile istasyona yolculuk yapıyordu. Ancak Space Shuttle programında kullanılan roketlerin hatalı olduğunun öne sürülmesi ve astronotları koruyabilecek herhangi bir sistemin olmaması 2011 yılında NASA'nın Space Shuttle programını sonlandırmasına neden oldu. Böylece NASA 2011 den itibaren Rusya ile anlaşma yaparak astronotlarını Rusya' dan gönderiyor ve bu yüzden Rusya' ya milyon dolarlar ödüyordu. Artık SpaceX ile anlaşan NASA bu sayede Rusya' ya para ödemekten kurtulup ABD üzerinden astronotlarını gönderebilecek. Boeing ile de bir anlaşma yapan NASA ilerleyen yıllarda bu denemeleri Boeing ile yapacak.

SpaceX uzaya insan gönderen ilk özel şirket oldu

2002 yılında kurulan SpaceX, daha önceleri Uluslararası Uzay İstasyonuna erzak göndererek bir kargo şirketi konumunda idi. Ancak cumartesi günü bu konumunu yükselterek insansı yolculuklara öncülük edeceğini bizlere gösterdi.

Uluslararası Uzay İstasyonu turistik yer olabilir

Uluslararası Uzay İstasyonunun ömrünün sonlanacağı ve oranın birer turistik merkez haline geleceği söylentileri özel şirketlerin ve bizlerin ilgisini çekti. SpaceX, Blue Origin, Boeing ve Virgin gibi özel şirketler ileride bizlerin dünyayı uzaydan görmemiz için aracılık etmelerinin yolu açılmıştır. Gitmek isteyenler şimdiden para biriktirmeye başlasalar iyi olur. Tahminimizde böyle bir olayın yaşanacağı zamanlar ilk başlarda çok zenginler gidip gelecektir. Bizler de  o muhteşem güzelliği gözlerimizle görmek için sıramızı bekleyelim.

Ayrıca SpaceX'in oluşturduğu bir simülasyon olan "SpaceX - ISS Docking Simulator" oyununu oynamak ve kapsülünüzü kontrol ederek ISS'e yerleştirmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

SpaceX - ISS Docking Simulator

Youtube kanalımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

TEKNOKODİ

İlgili Yazılar

Leave a Comment