Önce ABD Sonra Romanya’da Görülen Monolit Nedir?

Birçoğumuz monoliti, ünlü yönetmen Stanley Kubrick’in en önemli eserlerinden biri olan ‘2001: A Space Odyssey’ filminin açılış sahnesinde görmüştük. Günümüzde ise Amerika Birleşik Devletleri’nin Utah eyaletinde ortaya çıkarak dünyadan merak uyandıran monolit bir süre sonra kaybolmuş ve bir kaç gün sonra Romanya’da da ortaya çıkarak yeniden gündeme gelmişti. Daha sonra yine Amerika Birleşil Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde yeni bir monolit keşfedilmişti. Peki nedir bu monolit ve nasıl oluşur?

Monolit Nedir?

Monolit, yekpare taş veya kayadan meydana gelen, görünüşte dağ benzeri bir jeolojik veya teknolojik, büyük boyutlu bir kitledir. Sıklıkla çok sert ve katı metamorfik veya magmatik kayadan olan bu kitleler genellikle erozyon ile birlikte açığa çıkar.

Mimaride bu terim, normalde tarih öncesi için kullanılan megalit ile önemli ölçüde örtüşmektedir ve monolitik kilisede olduğu gibi sağlam bir kayaya bağlı kalan kayaya oyulmuş mimari bağlamda veya dikilitaşlar gibi son derece büyük taşlar için kullanılabilir.

Monotlitler, Jeolojik ve Yapay olarak iki kısma ayrılır. Jeolojik monolitler doğal bir şekilde oluşarak yeryüzüne çıkarlar. Yapay monolitler ise kimi zaman ibadet için kimi zaman da heykelcilik için insanlar tarafından yapılmış olan monolitlerdir.

Mount Augustus, monolit
Mount Augustus (Augustus Dağı, Avustralya)

Bugün yeryüzünde 10 dan fazla jeolojik monolit vardır. Fakat bunlar ABD ve Romanya’da bulunan monolitler gibi bire bir aynı yapıda ve şekilde değildir. Dünyanın en büyük üç jeolojik monoliti Avustralya’da, Meksika’da ve ABD’de bulunuyor. İsim Latince monolithus sözcüğünden gelir ki bu da Yunanca (monolithos) sözcüğünden gelmektedir. İngilizce ve Türkçeye ise Fransızca monolithe sözcüğünden geçmiştir

yapay monolit, monolit
Adem ve Havva Taşı (İngiltere)

Yekpare taştan meydana gelen abidelere tarihte sıklıkla rastlanır. Bunlar diğer özelliklerine göre farklı isimlerle anılır. Bunun dışında insan eliyle, farklı amaçlar için yapılmış monolitlerde bulunmaktadır.

Doğal da olsa yapay da olsa monolitler bir şekilde oluşmaktadır. Yani monolitleri direkt olarak uzaylılarla bağdaştırmak yanlış olur.

Youtube kanalımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

TEKNOKODİ

İlgili Yazılar

Leave a Comment