SpaceX Mars’a Yolculuk İçin Denemelere Başladı

SpaceX, bugün Türkiye saati ile gece 2 ye doğru Starship SN8 in deneme uçuşunu gerçekleştirdi. Yıllardır geliştirilmekte olan projede bir sonraki deneme yani SN9, dün gerçekleştirilen SN8 deki raporlarda esas alınarak geliştirilecek. SN, Serial Number demek ve SpaceX, her uçuş denemesinden sonra bir önceki uçuş hakkındaki bilgileri yeni uçuşa aktararak ilerliyor.

SpaceX, Starship, SN8
SpaceX Starship SN8

Starship Nedir

Starship, 120 metre uzunluğunda bir uzay mekiği diyebiliriz. 2 bölümden oluşan Starship te alt tarafta 70 metrelik bir bölüm bulunmaktadır. Bu bölüm raptor motoru ve iniş ayaklarının bulunduğu bölümdür ve yakıt olarak aşırı soğutulmuş CH4 / LOX kullanmaktadır.

Üst taraftaki 50 metrelik kısımda ise hem itici motor hem de kargo bölümü bulunmaktadır. İlk olarak kargo taşıması planlanan bu araçta ileriki dönemlerde yolcu taşımacılığı yapılması planlanmaktadır.

Şuan prototip aşamasında olan Starship aracının dün 8. versiyonunun yani SN8‘in deneme uçuşu gerçekleştirildi. SN8‘den alınan raporlar doğrultusunda SN9 prototipinin geliştirilmesi yapılacaktır. SN9 prototipi şuan hazır halde beklemektedir ancak SN8 sürüm uçuşunda gerçekleşen hatalar ve yapılacak olan geliştirmeler ile birlikte uçuşa hazır hale getirilecektir.

SN8 Uçuşu Hakkında

Space X, normalde bir kaç gün önce denemesini yapacağı SN8 in kalkış anını son saniyede durdurmuş ve ertelendiğini duyurmuştu. Bugün Türkiye saati ile gece 2 gibi tekrar bir uçuş gerçekleştirdi ve başarılı bir şekilde görevi tamamladı.

SN8, önceleri yaklaşık olarak 25.000 metre irtifaya ulaşıp daha sonra serbest düşüşe geçmesi planlanıyordu. Ancak son olarak 12.500 metre irtifaya çıkıp serbest düşüşe geçeceği belirtildi. Yani ticari uçakların uçtuğu yükseklik.

SN8, 12.500 metre yüksekliğe çıkarken 3 bölümü olan raptor motorları tek tek kapandı ve son olarak istenilen irtifaya ulaştığında üçüncü motor bölümü de kapanarak serbest düşüşe geçti.

SpaceX, Starship, SN8, ters takla
Serbest Düşüşe Geçmiş Starship SN8

SpaceX, nu serbest düşüş ile birlikte ilk defa kendisinin bile nasıl sonuçlanacağını bilmediği bir takla yöntemi gerçekleştirdi Göbek taklası.

Göbek taklası serbest düşüş esnasında raptor motorunun bir bölümünün açılarak SN8 aracının dik duruma gelmesini sağlamak için düşünülmüştü ve başarılı da oldu. Kimsenin bilmediği, SpaceX’in de ilk defa denediği bir sistem başarılı bir şekilde sonuçlandı.

Göbek taklasının ardından dik duruma gelen SN8 aracı raptor motorlarının tekrar itiş gücü uygulamasıyla inişe geçti. İneceği yere olan mesafesinin kısa olmasından dolayı mı bilinmez ama SN8 indiği an patladı. Kısa bir duraksamadan sonra SpaceX görevin başarılı  sonuçlandığını açıkladı.

Patlamadan inse daha iyi olacaktı ancak buradaki asıl amaç SN8 de yapılan hataları görüp SN9 u iyi bir şekilde geliştirmekti. SpaceX te bu uçuş denemesi ile birlikte almak istediğini aldığı için görevi başarılı olarak nitelendirdi.

Bir kaç gün sonra SN9 un uçuşu planlanmakla beraber net bir tarih yok. Ayrıca bu uçuşlar net olmasa da SN12 ye kadar devam edecek ve Starship prototip olmaktan çıkacak.

SpaceX, Starship, SN8, patlama, roket
Starship SN8'in iniş anındaki patama anı

Peki Starship İle Ne Amaçlanıyor

SpaceX‘ de, Blue Origin ve Virgin gibi uzay yarışında olan şirketlerden biri. Bu şirketler uzay turizmini aktif hale getirmeye çalışmaktadır. SpaceX, Starship aracı ile öncelikle Ay’a insanlı bir seyahat planlamaktadır. Hatta bunun için Japon iş adamı Yusaku Maezawa ve SpaceX ilk Ay’a seyahat için anlaştı.

Tüm masrafları iş adamının karşılayacağı söyleyen Maezawa, yanına 6 ila 8 kişilik bir sanatçı ekibi de götürecek. Bunun amacını ise bu sanatçıların yolculuktan alacağı ilhamla yeni eserler yaratmasını istediğini belirtti.

SpaceX, Ay’ın ardından 2026 yılında Mars’a bir yolculuk planlıyor. Bu yolculuk ta insanlı olacak şekilde planlanmış ve şimdilik Mars’ın etrafını dolaşıp geri geleceği söyleniyor.

Bir başka iddia ise gerçekten çok uzak olan bir Satürn seyahati. Bu seyahatte halkaları görebilecek kadar yakına gidebileceğimiz bir seyahat olacakmış. Ancak şuan hedef Mars.

SpaceX, Starship, SN8, mars, uzay

Youtube kanalımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

TEKNOKODİ

İlgili Yazılar

Leave a Comment