API Nedir?

API(Application Programming Interface); Uygulama Programlama Arayüzü ; servislerin / platformların dışarıdan izin verilen şekilde sınırlamalarında bulunduğu şekilde geliştirilmesidir.

API Neden Kullanılır?
API’ler daha çok uygulama geliştiriciler tarafından kullanılmaktadır. Bir masaüstü uygulamasıyla ya da web uygulamasıyla bütünleşik olarak geliştirilip kullanıcıya daha kolay bir ortam sunmayı amaçlamaktadır.
Sanal Pazar API Nedir?
Sanal Pazar olarak tabir ettiğimiz N11.com, Trendyol.com, GittiGidiyor.com vb. siteler API bilgilerini yayınlayarak uygulama gelişimine izin vermektedir. Bu sayede kullanıcılar daha basit şekilde ürün kontrolü sağlayabilmektedir. Şimdi bu sanal pazarların yapılarına tek tek bakalım..
N11 API
N11 için API bilgilerine erişmek için öncelikle mağazanızın olması gerekiyor. Daha önceden oluşturduğunuz bir mağazanız varsa bu bilgileri kullanabilir ya da yeni mağaza açarak işlemlere devam edebilirsiniz. https://so.n11.com/# link aracılığı ile mağaza girişinizi gerçekleştirebilirsiniz.
Giriş işleminden sonra hesabım kısmından API bilgilerine girerek Yeni Hesap Oluştur kısmından api bilgilerinizi oluşturabilirsiniz. Ayrıca sol tarafta N11' in paylamış olduğu API dokümanı bulunmaktadır.

n11sanalpazar

API dokümanını indirerek geliştireceğiniz uygulama için referans kodlarını bulabilirsiniz. Bu dokümanda, n11 kullanıcılarının geliştirecekleri uygulama üzerinden yapabildikleri işlemlerin birçoğunu kapsayan API entegrasyonu bilgileri yer almaktadır. Servisler, SOAP tabanlı web servislerdir.

Trendyol API

Trendyol Api entegrasyonu gerçekleştirmek için Trendyol Partner Programı’na katılmanız gerekmektedir. Trendyol.com da ürün satışı yapıyor ve api kullanmak istiyorsanız partnerdestek@trendyol.com adresine Trendyol hesabına kayıt olduğunuz bilgilerle mail atmanız gerekmektedir. Bu mail il bir entegrasyon uygulaması yapacağınızı belirtip api bilgilerine ihtiyacınız olduğunu yazarsanız bu bilgileri size temin edeceklerdir.

API bilgileri sisteme tanımlandıktan sonra https://partner.trendyol.com/account/login   adresinden kullanıcı adınız ve şifreniz ile giriş yaparak hesabım kısmından api bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Bu bilgileri elde ettikten sonra https://developers.trendyol.com/tr   adresinden yardım alarak REST Mimarisi ile api sistemini nasıl kullanmanız gerektiği hakkında bilgilendirme yapmaktadır. REST Web Servis yapısı kullanılmaktadır.

Gitti Gidiyor API

GittiGidiyor API, dev.gittigidiyor.com adresi üzerinde hizmet veren web servisler yardımı ile kurumsal firmaların veya bireysel kullanıcıların, GittiGidiyor üzerinde yapabildikleri hemen hemen tüm işlemleri otomatik olarak veya toplu halde yapabilmelerini sağlayacak metodları içeren bir uygulamadır.

GittiGidiyor Api entegrayonu yapabilmek için öncelikle bir mağazanızın olması gerekmektedir. Aksi halde gittigidiyor buna izin vermemektedir. Mağaza açtığınız takdirde api bilgilerini size iletmektedir.

https://dev.gittigidiyor.com/araclar-dokumanlar   adresinden api dokümanına ulaşabilirsiniz. API projesi hem SOAP hem de RESTLIKE web servislerini desteklemektedir.

Youtube kanalımıza abone olarak bizleri takip edebilirsiniz.

TEKNOKODİ

İlgili Yazılar

2 Thoughts to “API Nedir?”

  1. verdiğiniz detaylı bilgilerden ötürü çok teşekkür ederim

    1. admin

      Teşekkür ederiz.

Leave a Comment