Yapay Zeka Dili Sadece Python Mudur?

Bu haftaki blog yazımıza hoşgeldiniz. Başlıktaki sorunun cevabını belki bir çoğunuz biliyor ancak bizim cevabımızı söylemeden önce bazı tanımlar yapalım.

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka, canlı zekasını taklit eden ve kendini sürekli geliştiren sistemler olarak açıklanabilir. Yapay zekanın kullanım alanları; bilgi teknolojileri, operasyonlar ve otomasyon, otomotiv ve sürücüsüz araçlar, ses-görüntü ve diğer veriler, sağlık teknolojisi, tekstil ve moda, eğitim, fintec, insan kaynakları, hukuk, pazarlama ve finans, satış, olarak verilebilir. Yani neredeyse hayatımızdaki her alana tamamen yada kısmen girmiş durumda. Bu durumun iyi yada kötü olduğu ise sürekli tartışılmaktadır.

Python Nedir?

Python, 1991 yılında Guido van Rossum tarafından çıkarılan nesne yönelimli, yorumlamalı, modüler ve etkileşimli yüksek seviyeli bir programlama dillerinden biridir. Her platformda çalışabilen python ile sistem programlama, kullanıcı arabirimi programlama, ağ programlama, web programlama, uygulama ve veritabanı yazılımı programlama gibi birçok yazılım geliştirilmiştir ve geliştirilmeye devam etmektedir.

Python’u Yapay Zeka İçin Bu Kadar Önemli Kılan Nedir?

Yapay zeka çalışmalarımız için sadece python mu kullanmalıyız? Tabikide hayır. Bunun yerine LISP, Prolog, Java, Javascript, R yada C# da kullanabilirsiniz. LISP, Prolog ve JAVA da Python kadar güçlü yazılım dilleridir. Ancak python çabuk öğrenilen, kolay bir syntax ı olan ve her platforma her türlü programı yazabileceğiniz bir dil olduğu için yapay zeka ile uğraşan kişiler için önde tutulmuştur. Python da ayrıca çok fazla kütüphanenin bulunmaktadır ve ayrıca yapay zekadan dolayı popüler olduğu için sürekli geliştirilip yeni kütüphaneler eklenmeye devam etmektedir. Ayrıca herkesin python ile yapay zeka çalışması yapması da desteğin fazla olduğunu ve neredeyse her soruna bir çözümün olduğunu göstermektedir.

X Diline Hakimim Onda Yapay Zeka Geliştiremez Miyim?

Dediğimiz gibi yapay zeka için sadece python a gerek yok. Ama takıldığınız yada öğrenmek istediğiniz bir konuda hakim olduğunuz dilde bulacağınız sonuçlar python kadar olamayabilir. Bu günlerde javascript ile web tabanlı yapay zeka uygulamaları giderek artmaya başlamıştır. Yani iyi bir web geliştiricisi iseniz ve yıllardır html + css + js ile web üzerinde geliştirmeler yapıyorsanız yapay zekayı da sistemlerinize entegre edebilirsiniz. Hakim olduğunuz diller içinde kütüphaneler var ve hala geliştirilmekte olabilir ancak python kütüphaneleri kadar olmadığı da aşikar bir durum. Belki hakim olduğunuz dile bir kütüphane yazamayabilirsiniz ancak yaptığınız ve yapacağınız yapay zeka uygulamaları o alanda da rekabeti ve popülerliği artıracaktır. Her şeyin bir doyum noktası vardır ve belki de ilerde python bu noktayı yakalayıp yerine başka bir programlama dilinin geçmesine müsaade etmek zorunda kalacak.

Sorumuzun cevabını verecek olursak yapay zeka sadece python değildir, bir çok dilde geliştirilmiş ve geliştirilmeye devam etmektedir. Ancak python un diğer dillere göre ezici bir üstünlüğü vardır. Gelecek hafta görüşmek üzere. Sağlıcakla kalın. Takipte kalın.

İlgili Yazılar

Leave a Comment