Github Pages ile Kişisel ve Ücretsiz Blog Sitesi

Github Page ile kendinize ait bir blog sitesi oluşturmak son derece basit. Hosting tarafını Github hallederken sizlere de bir isim ve birazcık kod bilgisi gerekiyor. Sadece HTML ve CSS bilseniz bile bir blog sitesi oluşturabilir ve burada yazılarınızı paylaşabilirsiniz. Eğer bir geliştirici iseniz daha önceden Github ı duymuş ve hesap açmışsınızdır. Ancak hesabınız yoksa bile ücretsiz bir şekilde bir Github hesabı oluşturup blog sitenizi yapmaya başlayabilirsiniz.

Eğer bir Github hesabınız yoksa 1. maddeden başlayarak ilerleyin. Eğer hesabınız varsa 2. maddeden devam edebilirsiniz.

1. Ücretsiz Github Hesabınızı Oluşturun.

Yeni bir Github hesabı oluşturmak için https://github.com adresini ziyaret edin. Açılan sayfada Username (Kullanıcı Adı), Password (Şifre) ve Email (Eposta) alanlarını doldurarak Sign Up for Github (Github a Kayıt Ol) butonuna tıklayalım.

Daha sonra açılan Create Your Account (Hesabınızı Oluşturun) sayfasında robot olup olmadığınızı kontrol etmek amacıyla bir bulmaca çözeceksiniz. Bulmacayı çözdükten sonra Next: Select a plan (İleri: Bir plan seçin) butonuna tıklayınız.

Eğer Github dan güncellemeler ve bildirimler almak isterseniz Email preferences (Eposta tercihleri) in altındaki kutucuğa tıklayabilirsiniz.

Daha sonra açılan Choose A Plan (Bir plan seçin) sayfasında size uygun olan planı seçip devam ediniz. Biz burada Free (Ücretsiz) planı seçtik.

Planınızı da seçtikten sonra kayıt olduğunuz mail adresinize bir doğrulama kodu gelecektir. Hesabınızı doğruladıktan sonra Github hesabınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

2. Github Pages ile Blog Hesabımızı Oluşturmaya Başlayalım

Hesabınızı oluşturduktan sonra sağ üst kısımda yer alan “+” işaretine tıkladıktan sonra New Repository (Yeni Depo Alanı) a tıklıyoruz.

Repository alanına kullanıcıadımız.github.io yazıyor ve Initialize this repository with a README (Bu depo ya README ekle) kutucuğunu işaretliyoruz ve Create repository butonuna tıklıyoruz.

Repository miz oluşturuldan sonra sağ tarafta yer alan Clone or Download (Kopyala yada indir) butonuna tıklıyoruz. Oradaki https kodunu kopyalıyoruz.

Kopyaladğımız https kodunu bloğumuzu düzenlemek istediğimiz yerde bir komut satırı açarak yapıştırıyoruz ve dosyaların inmesini bekliyoruz. Daha sonra burada düzenlemeler yapıp yaptığımız değişiklikleri  github ile eşitleyerek sitemizi güncel tutabiliriz.

Sitemizin sonra hali aşağıdaki gibidir. Dilerseniz benim github page ile oluşturduğum sitemi de ziyaret edebilirsiniz. https://cnahmetcn.github.io

İlgili Yazılar

One Thought to “Github Pages ile Kişisel ve Ücretsiz Blog Sitesi”

  1. SKMBET

    It’s difficult to find well-informed people about this topic, however, you seem like you know what you’re talking
    about! Thanks

Leave a Comment