Excel’den Sql Server’a Veri Aktarımı

excel_verileri_sql_server

Sql Server ‘dan Excel ‘e veri aktarımı yapılabileceği gibi, Excel ‘den de Sql Server ‘a veri aktarımı yapılabilmektedir.

Excel ‘den Veri Aktarımı

Öncelikle Sql Server ‘da aktarım yapacağımız veri tabanını oluşturuyoruz. (Var olan bir veri tabanı üzerine de aktarım yapılabilmektedir.)

1. Adım

Excel dosyasını import etmek istediğiniz veritabanına sağ click yaparak Task ‘ı seçin. Ardından Import Data seçeneğini işaretleyerek ilk adımı tamamlayın.

excel1

2. Adım

İmport export sihirbazında Next diyerek işleme devam ediyoruz.

excel2

3. Adım

Burada veri kaynağını seçin(Excel ‘den import yapılacağı için kaynak Microsoft Excel seçilir). Daha sonra Browse seçeneğiyle kaynak dosya seçim işlemini gerçekleştirin. Dosya seçiminden sonra sol kısımda dosya yolu yer alacaktır. Doğru dosya yolunu seçtiğinizden eminseniz Next diyerek işleme devam edebilirsiniz.

excel3

4. Adım

Eğer Excelin 2007 versiyonundan başka bir versiyonunu kullanıyorsanız Next seçeneğinden sonra aşağıdaki gibi bir hata ile karşılaşabilirsiniz. Sorunu çözebilmek için  Microsoft’un Office Data bağlantı bileşen paketi olan Access Database Engine programını indirip kurmamız yeterli programı kurduktan sonra artık başka bir işlem yapmaya gerek kalmadan Excel 2007 formatında işlem yapabilirsiniz.

excel4

5. Adım

Hedef noktasını seçip, Database doğruluğunu teyit ettikten sonra Next diyerek işleme devam edebilirsiniz.

excel5

6.Adım

Burada aktarılacak olan verilerin bir veya birden fazla tablonun mu kopyalanacağı yoksa özel bir sorgu yazarak mı işleme devam edileceğini seçin. Ardından Next diyerek işleme devam edin.

excel6

7. Adım

Excel ‘de var olan sayfaların her biri bir tablo olarak listelenmektedir. Aşağıdaki 2 numaralı adımda oluşacak tablo isimleri üzerinde değişiklik yapılabilir. Eğer değişiklik yapılmazsa, ekranda görüldüğü gibi tablolar oluşacaktır.

excel7

8. Adım

İşlemler tamamlandı. Next diyerek son aşamaya geçilebilir.

excel8

9. Adım

Yapılan işlem hakkında kısaca bilgi içermektedir. Finish diyerek devam edebilirsiniz.

excel-9

10. Adım

Tüm adımlar yeşil ise aktarma işleminin başarılı bir şekilde yapıldığını göstermektedir. Close diyerek aktarma işlemini sonlandırabilirsiniz.

excel10

11. Adım

Son olarak aktarma işleminden sonra tabloların kontrolünü buradan sağlayabilirsiniz.

excel11

Excel ‘ den Sql Server ‘a veri aktarma işleminin adım adım anlatımı yukarıda yer almaktadır.

Bizleri Youtube kanalımızdan da takip edebilirsiniz.

TEKNOKODİ

İlgili Yazılar

Leave a Comment