NPM ve NPX Nedir? Aralarındaki Fark Nelerdir?

npm ve npx

İnsanların npx ve npm ‘i karıştırmasının birkaç nedeni vardır. npx, npm ‘in içerdiği bir araç olduğu için, genellikle birlikte kullanılırlar ve bazı durumlarda, belirli komutları çalıştırmak için npm yerine npx ‘i kullanabilirsiniz. Bu, özellikle npx ‘e aşina değilseniz, ikisini karıştırmayı kolaylaştırabilir.

Bu ikisi arasındaki karışıklığı önlemek için ikisi arasındaki temel farkları anlamak faydalı olabilir.

NPM vs NPX

npm, Node.js JavaScript çalışma zamanı için paket yöneticisidir. npm kayıt defterinde yayınlanan paketleri (yani kitaplıklar, çerçeveler, araçlar vb.) kurmak ve yönetmek için kullanılır.

npx, npm ile birlikte gelen bir araçtır. Projenizde yerel veya global olarak kurulan Node.js paketlerini çalıştırmanıza olanak tanır. Paketler halinde dağıtılan komut satırı araçlarını küresel olarak yüklemek zorunda kalmadan çalıştırmayı kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

Kısacası, npx paketleri yürütmek için, npm ise paketleri kurmak, güncellemek ve yönetmek için kullanılır.

İşte kullanımlarına dair bazı örnekler…

~ npm ile bir paket kurmak için şöyle bir komut çalıştırmanız gerekir:

				
					npm install <package-name>
				
			

Bu, paketi ve ihtiyaç duyduğu tüm bağımlılıkları indirecek ve bunları projenizin node_modules dizinine yükleyecektir.

~ npm ile kurduğunuz bir paketi çalıştırmak için paketin komut satırı arayüzünü (CLI) çalıştırmak için genellikle npx’i kullanırsınız. Örneğin bu, paketin CLI’sini yürütür ve ona belirttiğiniz tüm bağımsız değişkenleri iletir.

				
					npx <package-name> <arguments>
				
			

Bir paketi global olarak kurmak istiyorsanız, npx kullanarak sisteminizin herhangi bir yerinde kullanabilmek için -g bayrağını npm install ile kullanabilirsiniz, bunun gibi

				
					npm install -g <package-name>
				
			

Ancak, projenizde yerel olarak kurulan paketleri global olarak kurmak yerine çalıştırmak için genellikle npx kullanılması önerilir. Bu, paketin doğru sürümü kullandığından ve diğer makinelerde bulunmayabilecek dünya çapında kurulu paketlere güvenmediğinizden emin olmanıza yardımcı olur.

Eğitimin, Eğlencenin ve Haberin Sitesi TEKNOKODİ

İlgili Yazılar